01 wrz

7 powodów dlaczego internet będzie kolejną platformą dla aplikacji

Czy przyszłość aplikacji projektowanych natywnie, na określony system operacyjny, stoi pod znakiem zapytania? Na ile każdy typ oprogramowania ma swoje określone zastosowanie, tak trendy biznesowe, za którymi podążają z reguły deweloperzy wskazują jednak, że przyszłościowo opłacalniej jest stawiać na aplikacje sieciowe. Zdecydowanie nie można wieszczyć końca aplikacji natywnych, jednak to do sieciowych powinna należeć przyszłość. Dlaczego? Oto subiektywne zestawienie 7 argumentów przemawiających za oprogramowaniem sieciowym.

1. Aplikacje webowe są natywnymi w przebraniu

Aplikacje internetowe mogą być wyświetlane i działają dokładnie tak samo jak aplikacje natywne mogą być instalowane w trybie offline ze strony internetowej, aby mieć własne ikony na ekranie głównym w trybie offline i otworzyć na pełnym ekranie bez interfejsu użytkownika przeglądarki to było oryginalne rozwiązanie dla aplikacji dostarczanych przez Apple z pierwszego iPhone.

2. Sens ekonomiczny

Prawdziwa motywacja prawdopodobnie pochodzi z przedsiębiorstw, które zaczynają zdawać sobie sprawę, że tworzenie natywnych programów nie ma sensu z komercyjnego punktu widzenia. Trzeba zainwestować czas i pieniądze, aby wspierać wiele konfiguracji sprzętu i systemów operacyjnych szczególnie, gdy rodzaje nowych platform, takich jak Smart TV, czy wearables, mają jeszcze szerszy zakres wymagań kompatybilności. Aplikacje webowe pozwalają raz stworzoną aplikację uruchomić wszędzie, oszczędzając czas i pieniądze.

3. Szybkość

Argument za aplikacjami natywnymi o szybszym i płynniejszym działaniu, traci powoli na znaczeniu, gdyż przeglądarki stają się coraz bardziej zoptymalizowane, sprzęt szybszy, a wśród programistów wciąż rosną standardy optymalizacji kodu oraz tworzone są kolejne do tego narzędzia. Dodajmy do tego nadchodzący standard WebAssembly, dzięki któremu aplikacje webowe, które są opracowywane w taki sam sposób, jak aplikacje natywne i rozprowadzane za pośrednictwem internetu, do uruchomienia w przeglądarkach internetowych ta dodatkowa opcja otworzy możliwości skompilowania istniejącego natywnie kodu źródłowego na dystrybucję internetową praktycznie bez zmian.   

4. Optymalizacja

Wiele aplikacji komercyjnych nie wymaga optymalizacji prędkości oferowanych przez aplikacje natywne przetwarzanie wprowadzania tekstu i kliknięcie przycisku może być płynne, bez względu na to, czy jest za pomocą niezoptymalizowanego HTMLa z JavaScript, czy za pomocą wysoce zoptymalizowanego kodu natywnego. Jedynymi różnicami jest to, że kosztuje więcej, aby rozwijać i utrzymywać kod źródłowy oraz nieefektywne wykorzystanie zasobów, czasu i pieniędzy.

5. Polityka bezpłatnej dystrybucji

Zarówno firmy jak i programiści są narażeni na stratę czasu i pieniędzy, gdy sklepy z aplikacjami dla aplikacji natywnych (głównie Apple) mogą zgasić obowiązkowe wymogi aktualizacji lub ryzykują, że ich aplikacje zostaną usunięte ze sklepu. Niedawnym przykładem jest choćby nałożony przez firmę Apple całkowity zakaz wszystkich aplikacji wykorzystujących flagę konfederatów niezależnie od kontekstu. W większości przypadków flaga nie była używana do niczego innego niż prawdy historycznej, jednak producenci aplikacji oberwali rykoszetem przez politykę Apple.

Sklepy z aplikacjami mogą być bardzo wybredne odnośnie tego, co przyjmują do swoich sklepów, nierzadko bywało, że ocena aplikacji różniła się w przypadku sklepu a samych klientów. Firmy z branży IT oraz programiści coraz bardziej odchodzą od aplikacji natywnych właśnie przez zmuszenie do współpracy z niepewnym pośrednikiem, jakim są platformy sprzedaży aplikacji natywnych jak Apple Store czy Google Play. 

6. Domena „.app”

Zbliżające się rozszerzenie domeny .app jest dobrą okazją by developerzy promowali koncepcję aplikacji, dostępnych ze strony internetowej. Z marketingowego punktu widzenia daje to duże możliwości promocji aplikacji webowych, a także zwykłą przejrzystość, która ułatwia potencjalnym użytkownikom znalezienie interesującego ich oprogramowania.

7. Physical Web

Nowy trend, który już zaczął odbywać się z wykorzystaniem kodów QR, NFC, a być może z wykorzystaniem nadajników niskiej energii Bluetooth  jest zdolność łączenia się z siecią w celu zapewnienia informacji oraz wykorzystania interaktywnych funkcji z internetu. Otwiera to pole do wykorzystania mini-aplikacji przydatnych w odniesieniu do rzeczywistych obiektów i lokalizacji.

Aplikacje webowe są idealne do tego typu aplikacji, ponieważ są one łatwe do pobrania dla funkcjonalności jednego użycia, nie mają konieczności instalacji, proszenia o uprawnienia, a umożliwiają od razu standardowe użycie. 

 

Leave a reply