23 lut

Jak projektować dla ludzi z potrzebą dostępności?

Ludzie, którzy korzystające z internetu nie są jednorodną masą. Jest to ogromna grupa, która może się różnić od siebie pod wieloma względami. Podczas projektowania warto zwrócić uwagę na ten fakt, ponieważ dzięki temu można uzyskać wielu potencjalnych użytkowników, a także uzyskać możliwość zwiększenie pozycji w wyszukiwarce.

Główną problematyką dostępności jest tworzenie stron i serwisów internetowych dla jak najszerszego grona odbiorców niezależnie od ich sprzętu, oprogramowania, język, kulturę, lokalizację czy też zdolność fizyczną lub psychiczną.

Można wyróżnić trzy główne grupy użytkowników, którzy są narażeni na utratę dostępności:

Niepełnosprawni wzrokowo

Ludzie z tej grupy mogą mieć łagodne lub umiarkowane zaburzenia wzroku na jednym lub obu oczach, daltonizm, ślepotę czy też głucho-ślepotę.

W wielu przypadkach pojawia się potrzeba zmiany sposobu prezentacji zawartości strony internetowej, aby dostosować ją do potrzeb tej grupy. Wymaga to wprowadzenie zmian w rozmiarze tekstu i obrazów, a także dostosowanie czcionki, kolorów i odstępów w celu zwiększenia czytelności. Dobrym pomysłem jest umożliwienie ludziom, który nie potrafią dostrzec kursora myszy, poruszanie się po stronie za pomocą klawiatury komputerowej.

Wiele osób niepełnosprawnych wzrokowo używa czytniki ekranowe, które rozpoznają i interpretują informację wyświetlane na monitorze komputera. Warto więc się upewnić, czy naszą strona internetowa umożliwia integrację z tym systemem, w przeciwnym wypadku użytkownicy nie będą stanie zrozumieć treści. Strona powinna zawierać odpowiednie opisy dla hiperłączy, ikon, obrazów i innych typów mediów za pomocą objaśniających atrybutów HTML „alt” i „title”.

Ważne jest również, aby nie powstrzymywać użytkowników od konfiguracji własnych przeglądarek internetowych. Należy więc wyrażać wszystko w jednostkach względnych, np. procentach, zamiast dokładnych rozmiarów.

Dostosowanie strony dla osoby niepełnosprawnej wzrokowo pomoże również w zwiększeniu pozycji witryny w wyszukiwaniu Google czy też innej wyszukiwarki internetowej.

Niepełnosprawni słuchowo

Internautom, którzy posiadają wady słuchu w różnych stopniach, trudniej jest zrozumieć przekaz zwłaszcza, że jest oparty tylko i wyłącznie na dźwięku.

Dobrym pomysłem jest korzystanie z napisów, w których dźwięki w tle również są opisane. Pomocne to również może się okazać dla ludzi, którzy nie są native speakerami języka, w którym jest nagrany film.

Należy być również ostrożnym w projektowaniu aplikacji internetowych i mobilnych w przypadku gdy interakcja polega tylko i wyłącznie za pomocą głosu, ponieważ osoby niepełnosprawne słuchowo czy też osoby bez odpowiedniego sprzętu lub oprogramowania nie będą mogli swobodnie korzystać z naszych rozwiązań. W tym przypadku należy zawsze pamiętać o opcji stop, pauza oraz regulacja głośności.

Upośledzenia fizyczne

Osoby z upośledzeniami fizycznymi mogą mieć zaburzenia motoryczne, brak kończyn, ograniczenie kontroli mięśni bądź stawów itp.

Najważniejszą rzeczą związaną z tą grupą jest zapewnienie wsparcie klawiaturze komputerowej i dać wystarczająco dużo czasu na wykonywania zadań t.j. wypełnianie formularzu online. Dodanie skrótów klawiaturowych , zwłaszcza na urządzeniach obsługujących dotyk, może być wybawieniem dla tej grupy.

Dobrym pomysłem jest stworzenie dużych, klikalnych obszarów, zamiast małych przycisków, które będą stanowić wyzwanie dla tej grupy osób.

Ważne jest również pamiętać, że wiele osób z tej grupy korzysta ze wspomagającego sprzętu lub oprogramowania. Dzięki temu mają oni poruszać się po stronie internetowej za pomocą trackballu, rozpoznawania mowy czy też oprogramowania wykorzystujące eye-tracking. W związku z tym, podobnie jak w poprzednich przypadkach, należy zwrócić uwagę na zbudowanie logicznej i spójnej nawigacji oraz dobrze zorganizowanej witryny, starając się unikać elementów, które mogą rozprasza, np. denerwujące reklamy czy też pop up’y.

http://www.hongkiat.com/blog/accessibility-design-needs/