05 maj

Jak zdjąć blokadę Google z naszej strony?

Zablokowanie naszej strony przez Google może być poważną przeszkodą. Niezależnie od tego dlaczego, nasza strona została zablokowana, trzeba szybko i zdecydowanie podjąć kroki w celu odzyskania naszego statusu w wyszukiwarce.

Jeśli już nasza strona została zablokowana, nie panikujmy! Stosując odpowiednie narzędzia można w spokojnie wrócić do gry i nadal być wysoko w wynikach wyszukiwania. Kilka poniższych narzędzi pozwoli nam na odblokowanie strony oraz trzymania się z daleka od kar narzucanych przez Google.

Fetch As Google

„Fetch As Google” to przydatna funkcja w Google Webmaster Tools, która pozwala na symulację tego jak Google indeksuje i renderuje naszą stronę.

„Fetch as Google” posiada różne typy Googlebota, który można wybrać, między innymi na komputery stacjonarne czy systemy mobilne. Po wybraniu Googlebota, możemy przejść do tzw. „Fetch and Render” naszego adresu URL. Dostaniemy szczegółowe informacje na temat adresu URL, szybkości ładowania strony o tym jak Google widzi naszą stronę (w różnych przeglądarkach).

Screaming Frog Web Crawler

Odblokowanie naszyj strony musimy zacząć od dokładniej jej analizy. Aby skutecznie walczyć o odblokowanie musimy dokładnie wiedzieć co spowodowało ową blokadę. Screaming Frog Web Crawler indeksuje stronę i wyszukuje takie problemy jak „cienki” kontent czy też duplikaty treści, przekierowania wewnętrzne oraz inne typowe problemy.

Jeśli uważasz, że zostałeś ukarany przez Google, trzeba zainwestować w dobrego „pająka”, który przeanalizuje całą naszą stronę.

Screaming Frog potrafi obsłużyć duże witryny, które nie nadają się do sprawdzenia ręcznego, co czyni to narzędzie ulubionym przez wielu profesjonalistów SEO.

Majestic SEO

Przy blokadzie Google, warto dobrze zrozumieć profil naszych linków. Majestic SEO to narzędzie do sprawdzenia poprawności naszych linków. Będziemy mieli szansę przeanalizować profil naszych linków jak i konkurencji.

Wiele blokad powodowanych jest złymi linkami wychodzącymi, gdzie Mejstic jest szczególnie przydatny. Daje nam również szczegółowy raport na temat anchorów i podobnych problemów.

Ahrefs

Ahref to popularny pakiet narządzi do wyszukiwania złych linków. To jeden z najskuteczniejszych narzędzi do analizy linków przychodzących i wychodzących. Narzędzie może nam powiedzieć o ogólniej jakości zaangażowanych domen i wskazać konkretne problemy z linki wychodzącymi, które mogą być niepożądane czy nienaturalne.

The Ahrefs opiera się o danych z ponad miliarda połączeń. Baza aktualizowana jest kilka razy na godzinę, aby utrzymać aktualność bieżących wydarzeń. Ahref jest również dobrym narzędziem do wskazania problemów z „anchorami”.

Monitor Backlinks

Innym sprytnym narzędziem do znajdowania błędnych linków wychodzących jest Minitor Backlinks. Po zaimportowaniu linków z Google Webmaster Tools do Monitor Backlinks, można prześledzić wszystkie linki wychodzące. Można też skorzystać z filtrów, aby przejść do ręcznego sprawdzania linków wychodzących. Należy pamiętać, że wiele linków wychodzących może pochodzić z komentarzy na blogu.

Copyscape

Niektóre blokady nakładane przez Google, są spowodowane duplikatami treści. Przypadkowe powielanie tekstu jest mocno karane przez Google jako świadomy plagiat. Jeśli podejrzewasz, że Twoja blokada jest spowodowana właśnie ze względu na kontent, Copyscape powinien Ci pomóc. Narzędzie sprawdzi czy w Internecie nie istnieją takie same treści co na Twojej stronie.

Narzędzie jest tanie i proste w obsłudze, jednak może być niewygodne ze względu na wprowadzanie każdego adresu URL z osobna.

Google Webmaster Tools

Choć może się to wydawać oczywiste GWT jest dla webmasterów ważnym (jeśli nie najwazniejszym) narzędziem dla każdej witryny. Jest to jedyny sposób aby dokładnie się dowiedzieć w jaki sposób Google widzi naszą stronę.

GWT bezpośrednio powiadomi nasz o wszelkich blokadach nałożonych przez Google na naszą stronę. Jeśli dostaniesz taki komunikat od razu będziesz wiedział, że trzeba popracować nad usunięciem duplikatów treści, usunąć spamowe linki wychodzące, naprawić uszkodzone linki, itp.

Zablokowanie strony przez Google nie musi być dotkliwe, wykorzystując powyższe narzędzia możemy szybko wrócić do gry i dalej przodować w wynikach wyszukiwania.

Leave a reply