31 mar

Google Glass – co poszło źle, i co dalej?

Google Glass zostały zapowiedziane z wielką pompą w czerwcu 2012 roku na konferencji Google I/O, ale oddane w ręce deweloperów zostały w kwietniu 2013 roku. Od tego czasu, urządzenie zebrało mnóstwo kontrowersyjnych opinii, ale też i tych pozytywnych w świecie medycyny czy dziennikarstwa.

Niedawno Google ogłosiło, że zamierza przestać sprzedawać Google Glass, co zresztą stało się 15 stycznia 2015 roku. Zostaje pytanie, co poszło nie tak oraz co dalej?

Google Glass: Eksperyment, który wyprzedził swoją epokę

Tzw. technologia „wearable” ma prawdopodobnie jeszcze długą drogę do przebycia, zanim stanie się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. (Czy kupiłeś już swój SmartWatch?) Istnieje wiele obaw wśród użytkowników (oraz osób nie korzystających z Google Glass), w jaki sposób mogłyby być stosowane w miejscach publicznych.

Powody, dla których Google prawdopodobnie zrezygnowało ze sprzedaży okularów

  • Początkowo Google Glass były dostępne jedynie w społeczności deweloperskiej, dla programistów
  • Ich cena wynosiła 1500 dolarów
  • Wielu użytkowników uznało interfejs dotykowy i głosowy za zbyt skomplikowany
  • Żywotność baterii to tylko 3-4 godziny

Rory Cellan-Jones, korespondent BBC technology, był jedną z pierwszych osób, które korzystały z Google Glass. Stwierdził on, że szczególnie spodobał mu się aparat, lecz użytkownicy wyglądali w nim po prostu głupio.

Ponadto, Cellan-Jones w artykule BBC napisał:

„Google próbowało przedstawić zapowiedź kolejnego kroku w ewolucji nowych technologii. Ale to nie pomyłka – Google Glass jest martwe, przynajmniej w obecnej formie”

Pytanie brzmi, czy będą w stanie go wskrzesić? Google zatrudniło Ivy Ross, która właśnie ma tego dokonać. Zostało jej powierzone trudne zadanie przeniesienia Google Glass ze świata deweloperskiego do mainstreamu.

Wyzwania stojące przed Google Glass

Od czasu swojej premiery, Google Glass stoi w obliczu wielu wyzwań w obszarze oprogramowania i użyteczności. Jednym z nich było to, że deweloperzy mogli tworzyć oprogramowanie i modyfikować tak Google Glass aby stosować je do niezamierzonych celów, np. do robienia zdjęć przy mruganiu okiem. Ponadto, użytkownicy często mówili o obawach dotyczących prywatności. Nawiązując do tych problemów, wiele miejsc, takich jak kasyna czy bary, zakazało wejścia z Google Glass.

Inna krytyka dotycząca Google Glass:

  • Użytkownicy często skarżyli się na dezorientację podczas używania okularów
  • Kierowcy wykazywali słabszy czas reakcji
  • Okulary musiały być stale podłączone do smartfona lub sieci Wi-Fi
  • Jakość zdjęć była znacznie niższa niż ta w nowoczesnych smartfonach

Google Glass umarło na dobre?

Aktualnie sprzedaż Google Glass jest zawieszona, ale może wkrótce zostanie wydana ulepszona wersja. Istnieją duże możliwości na rynku nowych technologii, kwestią jest wprowadzanie do obrotu produktu w przestępnej cenie dla każdego użytkownika. Okulary na pewno mogą spełniać swoje funkcje w edukacji, rozrywce, medycynie czy prawie.

W artykule opublikowanym na Warracle.net, napisane jest, że okulary mogą mieć również świetlaną przyszłość w sporcie. Już teraz prowadzone są testy z Google Glass dla golfistów, gdzie okulary oceniają prędkość wiatru czy odległość do dołka.

Możliwe, że świat nie jest jeszcze gotowy i chętny na przyjęcie takich technologii jak Google Glass, ale na pewno w przyszłości zobaczymy zaawansowaną wersję okularów na twarzach wielu osób.

Leave a reply