28 mar

Na czym polega walidacja W3C?

Przeznaczona do odwiedzania przez internautów strona internetowa nie powinna zawierać błędów, które wpływałyby na jej obsługę. Właśnie dlatego tworzenie stron to nie tylko przygotowywanie grafiki i kodowanie, ale również późniejsze testowanie i wprowadzanie poprawek.

Walidacją strony internetowej określamy zatem takie działania, które mają za cel sprawdzenie, czy budowa strony zawiera błędy. Walidacja W3C dotyczy przy tym w szczególności sprawdzenia kodu HTML strony internetowej oraz jego poprawności pod kątem obowiązujących standardów, które są wyznaczane przez The World Wide Web Consortium. Teraz jednak nie wszystkie strony internetowe są poddawane walidacji, a ich twórcy ignorują wytyczne W3C.

Przy tworzeniu stron internetowych mogą pojawiać się różnorodne błędy w kodzie, które nie są na pierwszy rzut oka zauważalne. Jeżeli jednak strona nie zostanie szczegółowo sprawdzona, a błędy nie będą usunięte, wtedy może to powodować poważne problemy w jej funkcjonowaniu. Właśnie dlatego zostały wprowadzone standardy W3C, które chociaż nie są prawnie obowiązujące, to jednak są zbiorem wytycznych, których stosowanie daje mnóstwo profitów przy tworzeniu stron internetowych.

Dlaczego warto przeprowadzić walidację?
poprawny kod to poprawne wyświetlanie się strony internetowej w większości przeglądarek, czyli w efekcie więcej osób, które korzystają ze strony bez błędów otwiera się szybciej, ponieważ przeglądarka może łatwiej ją zinterpretować dzięki walidacji można wychwycić różne błędy, które powstają podczas kopiowania kodów oraz stosowania styli poprawki można wprowadzić od razu, nie jest konieczna przebudowa istniejącej już strony. Dodatkowo poprawne wyświetlanie ma kluczowe znaczenie przy projektowaniu tzw. front-endu aplikacji z której korzystają pracownicy, np: programy do zarządzania firmą (ERP) czy systemy CRM. W momencie braku poprawnego wyświetlania, firma dodatkowo musi płacić za pracownika który nic nie może zrobić…
Strona przygotowana zgodnie ze standardami W3C także jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych.

Jak wykonuje się walidację strony internetowej?
Walidacja nie jest skomplikowaną czynnością i jeżeli przeprowadza się projektowanie stron, można także szybko ją wykonać, żeby sprawdzić ich poprawność. Dostępnych jest dużo walidatorów darmowych i płatnych, które koncentrują się na określonych elementach strony internetowej w zakresie składni kodu HTML oraz CSS. Narzędzia są oferowane zarówno na stronach internetowych, jak i jako offline. Jak zostało wskazane, jest ich bardzo dużo i mają one różne funkcje, dlatego można nie tylko sprawdzić ich kod, ale również uzyskać wiele innych informacji. Najbardziej popularnym narzędziem jest walidator na stronie http://validator.w3.org/

Sama walidacja nie ma wpływu na pozycję strony, dlatego często jest pomijana w podczas procesu tworzenia stron. Niemniej jednak nadal jest bardzo wartościowa ze względu na fakt, że pomaga w eliminacji licznych błędów, które niepostrzeżenie mogły wkraść się do kodu i zaburzać czytanie strony przez roboty wyszukiwarek i jej otwieranie w przeglądarce. Nawet jeden niedomknięty znacznik czy też popełniona literówka mogą być problemem. Chociaż zatem walidacja powszechna nie jest, warto o niej pamiętać, żeby strona była dopracowana pod każdym względem. Całą czynność nie zajmuje dużo czasu i może bardzo pomóc.