21 mar

Strony Responsive Design – z czym się to je?

Teraz strony internetowe przeglądamy nie tylko na komputerach stacjonarnych czy laptopach. Coraz więcej z nas ma też tablety czy smartfony, dzięki którym możemy błyskawicznie uzyskać dostęp do różnych serwisów i to niezależnie od lokalizacji. Jednak nie każda strona do otwarcia w zwykłej przeglądarce będzie zachowywała się tak samo na urządzeniu z mniejszą przekątną ekranu. Tradycyjne tworzenie stron www to przygotowanie ich dla danej rozdzielczości. Jeżeli ekran jest mniejszy, nie można przeglądać jej wygodnie. Właśnie dlatego wymyślono Responsive Web Design.

Rozdzielczość nie ma znaczenia

Jeszcze nie tak dawno temu ekrany komputerów miały rozdzielczość 800×600, 640×480 czy 320×240. Teraz standardem jest już HD i FullHD, dzięki któremu możemy oglądać strony szersze, na których mieści się więcej informacji. Mniejsze rozdzielczości jednak nie zaginęły i są powszechnie stosowane na tabletach czy smartfonach. Wykorzystując technologię Responsive Web Design, nie jest konieczne projektowanie stron www podwójnie – raz na urządzenia z dużymi monitorami, drugi raz na te z mniejszymi.

Responsive Web Desing, czyli inaczej RWD to takie projektowanie stron, aby ich wygląd oraz układ był płynnie dostosowywany do rozdzielczości danego urządzenia. W ten sposób strona jest uniwersalna i dlatego nie jest potrzebne czasochłonne tworzenie stron na każdy sprzęt osobno. Strony RWD mogą być bezproblemowo otwierane zarówno na ekranach FullHD, jak i na małych ekranikach smartfonów. Strona automatycznie dopasowywana jest do rozdzielczości poprzez tak zwane media queries, które rozpoznają wielkość okna przeglądarki i dobierają do niej natychmiast określony arkusz stylu.

RWD coraz popularniejsze

Po raz pierwszy tematykę Responsive Web Design poruszył Ethan Marcotte w 2010 roku. Od tego czasu popularność tego rodzaju techniki projektowania stron stała się znacznie większa. Aktualnie większość z nich jest projektowana właśnie tak, ponieważ osobne przygotowywanie strony na duży ekran oraz na mały jest dla firm zbyt dużym wydatkiem. Gdy zleca się wykonanie strony responsywnej, można zaoszczędzić i otrzymać stronę wszechstronną, która będzie wyglądała dobrze niezależnie od tego, na jakim urządzeniu będzie otwarta.

Podsumowując, wśród najważniejszych zalet stosowania RDW znajdują się:

  • brak kosztów związanych z tworzeniem osobno strony zwykłej i mobilnej

  • możliwość dotarcia do każdego użytkownika niezależnie od tego, jaki sprzęt posiada

  • większa elastyczność strony internetowej, brak konieczności zakładania drugiej strony i nadawania jej innego adresu

  • współpraca z robotami indeksującymi, dlatego katalogowanie treści jest skuteczne

  • łatwiejsze zarządzanie serwisem ze strony technicznej

Niestety, przedstawiona technologia ma też swoje minusy. Wśród nich należy wskazać na:

  • dłuższy czas tworzenia strony responsywnej, chociaż jeżeli podsumuje się czas na stworzenie dwóch oddzielnych stron, jest on porównywalny

  • dłuższe otwieranie się strony, co związane jest z koniecznością załadowania większej ilości kodu

  • gorsza kontrola na wyglądem strony, która zmienia się w zależności od rozdzielczości, jest bardziej płynna, dlatego poszczególne elementy mogą wyświetlać się niedokładnie w tym miejscu, w którym miały oryginalnie się znajdować

Sprawdź naszą ofertę: Tworzenie stron – Biznesport