27 wrz

Bezpieczeństwo systemów informatycznych

Właściwa ochrona informacji na komputerze jest dzisiaj coraz częściej poruszanym tematem. Trzeba wskazać, że systemy informatyczne są coraz częściej narażone na rozmaite zagrożenia, które mogą mieć poważne konsekwencje dla ich posiadaczy – wizerunkowe, finansowe, psychologiczne, aby wspomnieć tylko o kilku ich typach. Zatem na bezpieczeństwo informacji nie powinno się szczędzić pieniędzy. Jak zatem dbać o bezpieczeństwo systemów informatycznych?

Zagrożenia

Żeby zasoby informacyjne zawsze były należycie chronione, trzeba też rozpoznać ich zagrożenia. Należy wskazać, że jest ich rzeczywiście dość dużo, a sytuacja też ciągle ulega zmianom. Jednym z największych zagrożeń jest błąd ludzki wynikający głownie z przemęczenia, stresu, braku doświadczenia i wiedzy. To najczęstsza przyczyna utraty informacji w firmach. Następnie trzeba wskazać na katastrofy naturalne, na przykład pożary, powodzie. Zagrożeniem jest też uszkodzenie sprzętu, oprogramowania czy też całej infrastruktury. Również nie sposób wskazać na zagrożenia celowe, na przykład wirusy, włamania do systemów.

Najczęściej zagrożeniami są wobec tego:

  • blokada dostępu do danych usług, na przykład związana z brakiem dostępu do sieci

  • włamania do systemów informatycznych

  • utrata ważnych danych lub też ich kradzież

  • ujawnienie danych zarówno celowe, jak i niezamierzone

  • kradzież kodu oprogramowania

  • kradzież sprzętu komputerowego

  • awarie systemów komputerowych

Jak się bronić?

Żeby móc mówić o lepszej ochronie przed zagrożeniami dla systemów, należy pamiętać o tym, że nie zawsze możliwe jest całkowite wyeliminowanie wszystkich czynników ryzyka. Niemniej jednak zawsze powinno się dążyć do ich minimalizacji.

Błędy człowieka trudno przewidzieć i trudno im zapobiec. Można jednak zmniejszyć prawdopodobieństwo ich powstawania poprzez szkolenia pracowników, poprawę warunków pracy, ograniczenie i dopasowanie ich zakresu obowiązków. Dobrze jest też zlecić doświadczonej osobie prowadzenie projektów informatycznych – dzięki temu z góry można założyć w które jego węzły są newralgiczne i najbardziej podatne na błędy i ataki. Gdy zaś chodzi o katastrofy naturalne, to systemy informatyczne najlepiej będą zabezpieczone wtedy, gdy będzie wykonywało się regularnie ich kopie zapasowe. Oczywiście należy przechowywać je w odległym i bezpiecznym miejscu. Także pomocne jest wdrożenie odpowiednich procedur bezpieczeństwa. W przypadku awarii sprzętu, uszkodzeń różnego rodzaju stosuje się te same rozwiązania. Przed zagrożeniami celowymi z kolei skuteczne są szkolenia z bezpiecznego korzystania z zewnętrznych aplikacji i sieci, także liczy się uszczelnienie procedur bezpieczeństwa.