10 lip
  • lipiec 10, 2013
  • Inne

Profesjonalne projektowanie baz danych

Baza danych jest podstawowym narzędziem w wielu branżach. Fachowo przygotowana baza powinna usprawniać pracę, systematyzować wszystkie informacje, przy tym jednocześnie powinna być czytelna i przejrzysta, aby określenie w niej konkretnych danych nie powodowało żadnych komplikacji.

Bazy danych w szczególności przydają się w marketingu internetowym, dzięki nim będzie można łatwiej zbierać dane oraz tym samym dopasowywać przekaz do konkretnego zapotrzebowania. Przykładem niech jest baza danych http://Travel-Team.Info, która jest systematycznie powiększana i modyfikowana, aby spełnić założenia prezentowanego serwisu.

Przygotowanie i projektowanie baz danych może z pozoru wydawać się nieskomplikowaną czynnością, ale jeżeli ma być to baza obsługująca większą liczbę danych, pozwalająca na ich katalogowanie według określonych kryteriów, szybkie przeszukiwanie i dobieranie wyników do swojego zapotrzebowania, sprawa wymaga już odpowiedniego przygotowania. Jak zatem projektuje się bazy danych krok po kroku? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.

Jak projektuje się bazy danych?
Najpopularniejszym programem przeznaczonym do tworzenia baz danych jest Microsoft Access, ale również do dyspozycji jest wiele innych profesjonalnych narzędzi. Wybór odpowiedniej aplikacji jest istotny, ponieważ nie tylko wpływa ona na łatwość projektowania bazy danych, ale też na jej obsługę. Mile widziane są różnego rodzaju narzędzia pozwalające na bardziej efektywną pracę z bazami.

Zanim jednak przystąpi się do realizacji projektu, trzeba dokładnie określić jego parametry. Na początku trzeba zatem określić cel bazy danych. Na podstawie jej celu można zabrać się za dokładniejsze planowanie, ponieważ wiadomo, jakie zagadnienia w bazie danych będą się znajdowały i jakie informacje będą je określały. Trzeba także określić tabele w bazie danych – to często najbardziej skomplikowany etap. Tabela powinna być przejrzysta, pozwalać na szybkie analizowanie znajdujących się w niej danych. Pola w tabelach i same tabele powinny być też umiejętnie powiązane ze swoimi zagadnieniami. Po tym etapie warto przetestować tabelę pod kątem jej działania.

Po uzupełnieniu gotowych tabeli danymi zawsze trzeba jeszcze dokonać ich sprawdzenia, aby mieć pewność, że baza danych działa sprawnie i nie zawiera w sobie błędów – trzeba w szczególności wyeliminować powtórzenia danych. Normalizacja baz danych to istotny etap, który powinien być kompleksowo dopracowany. Oczywiście, baza danych nigdy nie jest skończonym projektem, zwłaszcza gdy cały czas wzbogaca się ją o nowe informacje.